Mire tanít a sport? Olvasóink válaszoltak!

Kíváncsiak voltunk, olvasóink véleménye szerint miért jó „mester” a sport, mi mindenre tanít meg? Erre az egyik korábbi Folytasd a sort! nevű játékunk keretében kaptunk tartalmas válaszokat közösségi oldalunk tagjaitól. Lássuk a véleményeket!
Tavaly indítottuk el a Folytasd a sort! nevű játékunkat. Minden alkalommal számos jó, találó gondolatot fogalmaznak meg olvasóink. Jó a közösségünkkel együtt gondolkodni! Most a sport tanításairól szóló válaszokat vesszük górcső alá, szemezgetve a legjobb hozzászólásokból.
A sport jó „mester”, mert megtanít a győzelem személyiségépítő és -romboló erejének használatára.
– indítottuk a játékot, majd arra kértük olvasóinkat, folytassák a következő sort:
A sport jó „mester”, mert megtanít...
...győzni és veszíteni!
Molnár János István olvasónk röviden és velősen erre mutatott rá, Kocsis Zoltán úgyszintén, valamivel bővebben:
„...becsülettel győzni és emelt fővel veszíteni.”
Lehet ezt fokozni, további lényeges gondolatot hozzáfűzni, ahogy Marcsi Sziksz olvasónk is tette:
„A sport jó »mester«, mert megtanít becsülettel küzdeni, diadalt aratni vagy méltósággal veszíteni. Majd újra és újra nekilátni. Eggyel többször felállni! Élni!”
Fritz Enikő hasonló véleményen volt, a következőket tette még hozzá:
„...becsületesen győzni, vagy emelt fővel – de tanulságokkal tele – akár »veszíteni« is! Vagyis a legjobb tanítója – lehet – életünknek, ha tudatosan teszünk érte.”
Böszörményi László: „A sport jó mester, mert megtanít küzdeni! Mert megtanít felállni egy vereség után! Mert bebizonyítja, hogy a pillanatnyi kudarc hogyan lehet ösztönző a következő győzelmekhez.”
Kovács Péter: „...mert kitisztítja az elmét, önbizalmat ad, megtanít az alázatra, a rendre. Megtanít küzdeni, győzni és veszíteni. Levezeti a feszültséget, örömet okoz.”
Ahogy az elején írtuk, a sport a győzelem személyiségépítő és -romboló erejének használatára is megtanít, ugyanakkor a kudarc, a vereség feldolgozására is. Kemény belsőt épít!
A sport folyamatosan edzésben tart, versenyben, küzdelemben. Igényli az állandó megmérettetésnek a bátorságát, valamint azt, hogy ismerjük a határainkat, és kitartó, rendszeres munkával tágítsuk is.
Sipos Attila: „A sport jó »mester«, mert megtanítja feszegetni a fizikai és mentális állapotod!”
...önmagunk megismerésére, önbizalomra, önuralomra!
A sport nevel és oktat. A legnagyobb tudást adja: önmagunk tudását, megismerését, fejlesztését! Megtanít arra, hogy a külső teljesítmény csakis a belső fejlődés kisugárzása lehet. Az önbizalom, önértékelés, önbecsülés iskolája. Ezt többen is megfogalmazát más-más módon:
Csikós Farkas Kata: „A sport jó »mester«, mert megtanít az önfegyelemre, kitartásra, életenergiához juttat és segít a felgyülemlett energiát jól csatornázni. Önbizalmat ad, erősíti a tartást és a gerincet a szó szoros és átvitt értelmében egyaránt.”
Böszörményi László: „...mert megtanít az önkontrollra! Hogyan urald a megszerzett tudást és erőt, hogy azzal védelmezz másokat és ne uralkodj mások felett.”
Mészáros Rozália: „...mert önuralomra és fegyelmezettségre tanít! Megtanít arra, hogy összeszedett légy!”
Vízi Csilla: „...megismerni Önmagamat.”
Dani Uri-Kovács: „...ismerni és uralni magad.”
Küzdelem, kitartás, munka, eredmény. Nem a döntőben nyerünk, hanem az edzésen! A sport megtanít arra, hogy van tovább, és hogy munkával elérhető egy cél, ha nem adjuk fel.
Dánel Csaba: „...harcolni a végsőkig, egymásra figyelni, jelenben élni, önbizalom növelésre, alázatra.”
Madarászné Marika: „...megtanít a végsőkig harcolni, kitartani és a végén elérni a célunkat a legnehezebb munka árán is. A győztesek soha nem adják fel az első nehézségek után sem.”
...csapatmunkára, összetartozásra!
A sporttal több legyet ütünk egy csapásra. Hasonlókkal járunk össze, egymást segítve közösen fejlődünk. Minőségi közösséget épít!
Kirchnerné Anita: „...az önkontrollra, a csapatmunkára, önfejlesztésre és a küzdelemre.”
A sportban rögzíthető tisztelet, szerénység és alázat pedig a viselkedésünk alapköveivé válnak.
Margit Móréh: „...az összetartozásra, önfeláldozásra, kitartásra és abszolút tisztességre! A lelkünk egyik legerősebb nevelőeszköze! Sportolni minden korban jó!”
...egészséges és minőségi életet élni
A sport az egészségmegőrzés kulcsa is. Az életminőség alapja. Rendszeres művelése igazi életmodellt nyújt mindenkinek.
Péter Hamar: „A sport jó »mester«, mert megtanít színesebben és jobb minőségben élni."
Tamás Deák: „...értelmesen élni.”
Somogyi József: „A sport az egészség megőrzésére nagyon jó.”
A sport az értékek megismerésére és művelésére tanít. Ha folyamatosan hódolunk ezen szokásunknak, azzal mindig emlékeztetjük a testünket és a szellemet az erényekre, illetve azok megtartására. Egész életünkben a kiegyensúlyozott, derűs öregkort készítjük elő. Lássuk be, a sport ebben kézenfekvő eszköz!
Cikkajánló: Mi okozhatja a tett halálát? Olvasóink válaszoltak!
Érdemes tovább fűzni a gondolatokat, kiegészíteni, hozzátenni, kérdezni, értelmezni, pro és kontra érveket megfogalmazni természetesen kulturáltan, építő szándékkal, ahogy azt elvárjuk egymástól, mert csakis így van értelme választ találni a kérdésekre, fogalmakat gazdagítani. Hajrá! És ne feledjétek, csütörtökönként Folytasd a sort! játék.
Összeállítótta: Ladányi Norbert
Fotók: coombesy via Pixabay.com
KeithJJ via Pixabay.com