Férfivá érni Amerikában – két vérbeli fejlődésregény

Két amerikai regényt ajánlunk ma – egyik sem túl hosszú, ám mindkettő értelmes kikapcsolódást ígér, már csak azért is, mert a felnövésről, a férfivá érésről szólnak. Igen szórakoztatóan, noha nem ma keletkeztek és játszódnak. Az egyik mű alkotója első könyve volt a kettőből, amit élete során írt, a másik pedig szerzője utolsó alkotása lett. Apák és fiúk házi könyvtárában jó helyük lehet…
Már csak azért is, mert Richard Bradford 1944-ben Lángoló hajnali ég című első regényének cselekménye idején maga is kamaszkorú volt, így a történetben is jól érti és érzi egy felnövekvő fiú lelkét. A szerző a sztori színhelyének szomszédságában, az USA-beli Santa Fében élt, és a második világháború után három évig a haditengerészetnél szolgált, csakúgy, mint könyve főhősének édesapja. Ez is azt jelzi, hogy sok saját élményt, önéletrajzi elemet dolgozhatott bele művébe.
A könyv egy ritkán megírt környékre, az új-mexikói hegyvidékre kalauzol minket, ahol a hegyi falvakat, kisvárosokat mexikói eredetű lakosság, spanyol telepesek földműves leszármazottai és az indián őslakosság leszármazottjai lakják. A tizenhét esztendős főhős, Joshua új élményekkel és tapasztalatokkal gazdagodik ebben az egzotikus környezetben, miközben az egyszerű emberek példája, a tőlük tanult becsület, hűség és helytállás fokozatosan felnőtt férfivá érleli őt.
Ajánló: A feltaláló – játékfilm egy igazi példaképről
Ajánljuk a Kultúrát apától rovatunk további cikkeit. Ha tetszett, oszd meg! Kattints a következő rovatcímekre, ha más cikkeket is szívesen olvasnál honlapunkon: A férfi útja, Az FK Női Támogatói Köréből (női szerzőink írásai), Férfiérték történetek, Körkérdés (interjúk), Férfiegészség.
Bradfordnál ismertebb író William Faulkner, aki Zsiványok című regényéért 1963-ban posztumusz Pulitzer-díjat kapott. Ezt az utolsó – korábbi műveinél derűsebb – munkáját életműve egyik csúcsának tartják. A Zsiványok könnyed humorérzékkel adja elő egy nagyapa visszaemlékezését gyermekkori csínytevéseire, amelyekről az unokájának mesél. Régi és új világ, klasszikus és modern értékek találkoznak a 20. század hajnalán játszódó történetben, melynek végére a nagyapa éppúgy „felnő”, ahogy az őt hallgató unokája. S talán az olvasók meg az olvasók fiai is.
Szívből ajánljuk mindkét férfi fejlődésregényt.
Dr. Szász Adrián
*